LeMan’ın “pandemide seks” karikatürü “genel ahlaka aykırı” bulundu

Çizer Zehra Ömeroğlu‘nun LeMan’da yayınlanan “pandemide seks” karikatürü nedeniyle yargılandığı davada Muzır Neşriyat Kurulu raporu dosyaya girdi. Kurul, söz konusu karikatürün “halkın ar ve hayâ duygularını incittiğini, cinsi arzuları tahrik ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı olduğunu”na karar verdi.

MLSA Turkey’den Canan Coşkun’un haberine göre İstanbul başsavcılığı Çizer Zehra Ömeroğlu hakkında 25 Kasım 2020’de LeMan dergisinde yayımlanan karikatürü sebebiyle hazırladığı iddianamede 3 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası talep etti. Yargılama sürecinde duruşma savcısı da esas hakkındaki mütalaasında Ömeroğlu’nun cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi de Ekim 2022’de “karikatürün müstehcen olup olmadığıyla ilgili” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’ndan rapor istedi. Beklenen rapor geçen günlerde dava dosyasına girdi. raporda “müstehcenlik” suçunun tanımı yapılarak, bu suçla ilgili hükümlerde korunmak istenen hukuki menfaatin “toplumun ar ve haya duygusu” olarak da ifade edilen “genel ahlak” olduğu belirtildi. heyet, “Soyut ve değişken bir kavram olan genel ahlaka ve adaba aykırılığın tespitinde toplumun belirli bir kesiminde kabul edilen değer yargıları değil, demokratik toplum düzenine ilişkin davranış kurallarının esas alınması gerekmektedir” yorumu yaptı. “Müstehcenlikte kamu yararına genel ahlak ile sağlığa aykırılık ve tecavüz hali olduğu” savunularak, cezai önlem ve yaptırımın kamu düzeni ve yararı için zorunlu olduğu öne sürüldü.

Heyet oybirliğiyle, Ömeroğlu’nun karikatürünün Türk Ceza Kanunu’nun 226’ncı maddesinde düzenlenen “müstehcenlik” suçunun unsurlarını taşıdığını savunarak “halkın ar ve haya duygularını incittiğini, cinsi arzuları tahrik ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı olduğunu” iddia etti.

Ömeroğlu, Kurul’un kararının iptal edilmesi için İdare Mahkemesi’nde dava açmaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x